Historia przedszkola - Przedszkole nr 36 w Lublinie

Article heading icon

Historia przedszkola

Przedszkole Nr 36, znane dziś pod nazwą Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 w Lublinie ma długą i bogatą historię. W roku szk. 2013/14 obchodziło jubileusz 50-lecia.

Rozbudowa Osiedla im. Adama Mickiewicza i wiążący się z tym wzrost liczby mieszkańców spowodował ogromne przepełnienie jedynego działającego w osiedlu Państwowego Przedszkola Nr 33 przy ul. Grażyny 10.

Podjęto decyzję o budowie drugiej placówki tego typu. Przedszkole Nr 36 mieszczące się w Lublinie przy ul. Konrada Wallenroda 4 miało rozpocząć swoją działalność 1 września 1964 roku. Zorganizowano nabór dzieci do nowej placówki. Okazało się, że ze względu na nie zakończone roboty wykończeniowe oraz na niekompletne wyposażenie przedszkola, placówka spełniła wymagania dopiero 11 listopada 1964 r. i wtedy oddano budynek do użytku. Przez ponad dwa miesiące dzieci dowożono autokarem do leśniczówki w Dąbrowie koło Lublina do tzw. „Leśnego przedszkola”. Wyż demograficzny lat 70 spowodował konieczność uruchomienia w 1975 filii gdzie uczyły się sześciolatki. Mieściła się ona w przybudówce przy budynku mieszkalnym, wynajmowanym od Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, przy ul. Wajdeloty 18.

Przez wszystkie lata istnienia przedszkola wzrastał poziom wykształcenia kadry nauczycielskiej, wdrażane były nowe metody nauczania, takie, które w pełni przygotowują na wyzwania rzeczywistości. Poprawiło się wyposażenie sal, przeprowadzane były remonty. W ostatnim czasie udało się odnowić dach, wejście, wymienić okna, zbudować podjazd dla niepełnosprawnych, jak również dokonać modernizacji wszystkich łazienek, odnowić sale i szatnię nadając im tęczowego kolorytu. Przedszkole stale jest modernizowane i dostosowywane do najwyższych standardów.

Wejście Polski do Unii Europejskiej rodzi nowe wyzwania. Bazując na wypracowanych przez lata rozwiązaniach możemy śmiało patrzeć w przyszłość. W całej historii placówki nad całością pieczę miało 5 dyrektorów. Pierwszą kierowniczką Państwowego Przedszkola Nr 36 była pani Henryka Król, funkcje tą sprawowała do 1974 roku. W latach 1974 – 1987 pracą przedszkola kierowała dyrektor Janina Mielniczuk. Za jej kadencji utworzono etat wicedyrektora, który sprawowała w latach 1977 -1987 pani Elżbieta Pacek.

W 1987 roku na stanowisko dyrektora została powołana pani Danuta Steciuk, a na stanowisko wicedyrektora pani Zofia Grabowska. Osoby te stworzyły bardzo dobrą atmosferę pracy, opartą na wzajemnym zaufaniu, życzliwości oraz trosce o dobro
i bezpieczeństwo dzieci.

Od 2007 roku przedszkolem kieruje pani Małgorzata Bielak kontynuując najlepsze wypracowane tradycje.